Din

Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan

Yine bir rahmet ayının huzuru ve mutluluğu kuşattı inanan kalpleri. Rahmete gark olmanın, mağfirete yaklaşmanın heyecanı sardı. Sayılamayacak kadar çok olan Rahmanın nimetlerinden, belli bir zaman  uzaklaşarak bu nimetlerin hem kıymetini kavramak hem de bu nimetlerden dolayı sahibine şükretmenin coşkusunu yaşamak bu inanmış kalpleri sevindirdi. Her sene tekrar eden bu sevinç, son yıllarda yaz mevsimine denk gelmesiyle daha da bir ehemmiyet kazandı. Çünkü samimi olanla olmayanların, mazeret üretenle mazeret tanımayanların ayrıştığı bir zaman dilimi oldu yaz mevsimi. Aynı zamanda hasbi olmanın, muhlis olmanın ve irade sahibi olmanın da mevsimi.

Bugün 11 ayın sultanı olan Ramazan’ın ilk sahuruna kalkacağız. Bunun mutluluğu bizleri çok sevindiriyor. Oruç bizleri huzura ve feraha kavuşturuyor. Bilmiyorum sizler ne düşünüyorsunuz ama Oruçlu iken ben huzurlu oluyorum.

Ramazan Ayında insanlar biraz daha yardımsever oluyor aslında her zaman böyle olması gerekiyor. Ramazanda çevremizde durumu iyi olmayanlara yardım edelim. Eğer ki durumunuz iyi ise yardım kumanyaları dağıtabilirsiniz. Allah şimdiden yaptığımız hayrları kabul etsin.

Müslüman kişinin düşmanının çokluğundan dolayı Allah’u Teala ona korunması için orucu farz kıldı. Müslümanın en büyük düşmanı kendi nefsidir. Bu düşmana karşı en büyük kalkan ise oruçtur. Kişi oruç kalkanıyla düşmanının saldırılarına karşı kendisini emniyette hisseder. Düşmanının kendisine zarar vermesinden salim olur. Aynı zamanda oruç, cehennem ateşine karşı da bir kalkandır. Bu konuda  Resûl-i Ekrem (sav)’in: “Oruç insanı cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır; tıpkı sizi harpte ölüme karşı muhafaza eden bir kalkan gibi” buyurduğu nakledilir.

Hani hep deriz ya ”Nerde O eski Ramazanlar” diye şimdi soruyorum ne değişti. Bana göre değişen Ramazan ayı değil İnsanlardı. Oruçtan ve islam’dan uzaklaştıkça belki Ramazan Ayının o Feyzini ve Bereketini göremiyorlar.

Ramazan, Başı Rahmet, Ortası Mağfiret ve Sonu Cehennem’den Kurtulma Ayıdır.

(Ey insanlar!) Ramazan ayında dört şeyi çok yapın. Bunlardan ikisi ile Rabbinizi razı edersiniz. Diğer ikisine ise sizin ihtiyacınız var. Rabbinizi razı edeceğiniz şeyler; kelime-i şehâdet ve tövbe-i istiğfardır. Sizin muhtaç olduğunuz iki şey ise, Allah’tan cenneti ister, cehennemden O’na sığınırsınız. Kim oruç tutan bir mü’mine su ikram ederse, Allah da onu benim (Kevser) havuzumdan içirir. Bu havuzdan içen cennete girinceye kadar bir daha susamaz.”

Allah Tuttuğumuz Oruçları ve Hayrları Kabul etsin…

PAYLAŞ :

Yazar Hakkında

Mehmet Sami AKBAŞ

Merhaba Ben Mehmet Sami Hoşgeldiniz Teknoloji ve İnternet meraklısıyım Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum Haydi durma sende bir göz at bilmediklerin vardır...

Yorum Yap