Genel

Akvaryumda Balık Beslemeyi Bıraktım

Evet sevgili dostlar 15 yılı aşkındır hobim olan akvaryum sevdamın bugün son günü

Akvaryum ile çok küçük yaşta babamın bize aldığı japon balığı ile tanıştım. Bir gün babam akşam eve elinde 2 çift japon balığı ile geldi. Balkon da duran küçük akvaryumu temizleyip kurmuştu babam daha sonra ertesi gün 2 çift daha getirmişti. Böylelikle hem akvaryumda ki balıklar çoğalmıştı hemde bizim hayvanlara olan sevgimiz artmıştı. O zamanlar çocuktuk ve acemiydik nasıl bakılır nasıl temizlenir bilmiyorduk.

Akvaryum balıkları

BİR GÜNDE 15 BALIK ÖLDÜ

Akvaryum da 1 ayda 15 tane balık olmuştu. Artık akvaryumu temizleme vakti gelmişti. O gün akvaryumun suyunu boşalttım balıkları ayrı bir kova yaptım. Akvaryum küçüktü banyoya taşıdım taşları ile birlikte sabun ile yıkadım. Evet bilenler şimdi sen ne yaptın diyeceklerdir ama acemilik işte o gün balıklarım sabaha kadar tek tek öldü çok üzülmüştüm. Daha sonradan tecrübe edindik ama öğrenene kadar çok balık ölmüştü.

BALIKLARIM VE AKVARYUMUM

Zaman içinde her şeyi öğrendim. Yaşım da büyümüştü tropical balık da besledim piranha da besledim en son ve en uzun çiklet beslemeye karar verdim. Kendime bir koloni olarak çiklet satın aldım. Akvaryum bir zaman sonra yetmemeye başladı büyük akvaryum aldım artık profesyonel olarak besliyordum. Balıklardan yavru alıyor ve büyütüyordum. Nasıl bakılır kısmında oldukça iyiydim. Akvaryum da görüntüye çok önem verirdim. Her hafta onlar için dip çekimi yapar İlaç tedavilerini eksiksiz olarak tamamlardım. Akvaryum içinde hastalık olmadığı zaman kolay kolay ölmüyorlardı. Gerçekten akvaryumun o güzel görüntüsü beni benden alıyordu uzaklara götürüyordu. Akşam işten gelince karşısına geçip saatlerce izlerdim. Buralara bir yere resmini koyarım bakarsınız.

Akvaryum Balıkları

ÇOK KİŞİYE AKVARYUM DA BALIK BESLEMEYE ALIŞTIRDIM

Güzel görüntüsü olduğu için evime gelen bazı eş dostlar da akvaryum da balık beslemeyi istemişlerdi. Bir gün arkadaşım benim akvaryumu gördü ve aynısını kurmamı istedi. Kendisine bunun zahmetli olduğunu ve biraz pahalı olacağını söyledim ama o ısrarla istedi. Ertesi gün Benim akvaryumun siyah olanını aldık ve balıklar dahil ona 2.000 tl’ye neden oldu. Şu an o beslemeye devam ediyor ama o benim gibi biri olduğu için şanslıydı. Ona nasıl bakılır nasıl temizlenir göstermiştim.

Akvaryum Balıkları

ALTIN NİTELİĞİNDE 20 MADDELİK TECRÜBELERİM

Şimdi sizlere uzun yıllar edindiğim tecrübelerimi maddeler halinde sıralayacağım. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana işte benim yaptıklarım…

 1. Kesinlikle Akvaryumu Sabun, deterjan ile yıkamayın.
 2. Akvaryuma Haftada bir gün dip çekimi yapın suda parazit olur.
 3. Akvaryumun temizliğini ben (2 ayda) siz su kirlendiği zaman duruma bağlı suyunu %25 kalacak şekilde suyunu boşaltır camlarını siler temiz su ilave ederdim.
 4. Her zaman balkonda dinlenmiş 25 litrelik 4 tane damacana su bekletirdim.
 5. Her su değişimin de kesinlikle akvaryumun ilaçlarını kullanıyorum.
 6. Yeni balık aldığınız da onu direk akvaryuma atmayın poşeti ile birlikte suda bekletin suyun derecesine alışsınlar.
 7. Ciklet balığı besleyenler için söylüyorum su derecesi 27 olsun otomatik öyle kalsın.
 8. Balıklarınıza (Ciklet) arada Salatalık, Ispanak yeşillik vererek onları sevindirin bu besinler onların sindirim sistemine iyi gelecektir.
 9. Akvaryum da ölen balığı hemen alın için de bırakmayın. Balık öldükten sonra kalırsa diğer balıklara hastalık bulaştırır.
 10. Balıklarınıza yemleme saati yapın ve her gün o saatte yem verin göreceksiniz balıklarınız o yem saatinde sizi görünce çıldıracaklardır.
 11. Birde çok fazla karışık balık beslememeye çalışın aynı ırk olursa çok iyi olur.
 12. Akvaryum da hava motorunuz sürekli açık olsun. Elektrik gidince akvaryum kapağını açın suyu çalkalayın balıklar da havasız yaşayamazlar.
 13. Akvaryumu evinizin en ücra köşesine koyun güneş ve rahatsız edilmeyecek bir yere güneşli ortamda akvaryum 2 günde yosun yapar hemen kirlenir. Rahatsız edilirse eğer stres yapar ve ölürler.
 14. Ağzında yavru olan balığı zamanı geldiyse kusturun ve ayrı bir bölmeye koyun ben tül yavruluğa koyarım. Yavru alacaksanız eğer Akvaryum da yavruların saklanacağı kayalar, Çiçekler koyun..
 15. Kışın Akvaryum derecesine dikkat edin su çok soğumasın gerekirse 3 saat derecenin seviyesi yüksek olsun. Yazın ben dereceyi kullanmazdım Akvaryumun camında ki dereceden kontrol ederim su çok ısınırdı buz atar dengelerdim sizde böyle yapın.
 16. Ciklet balıkları oynamayı ve bölge kavgasını yapmayı çok sever o yüzden onlara kayalıklarla oynayabilecek alanlar yapın. Dikkat edin çok kayalık koyarak onların yüzme alanlarını daraltmayın gerektiği seviye kadar yapın.
 17. Eğer akvaryumda yavru var ise her hafta temiz su ilave edin yavrular ve balıklar temiz suyu çok sever yavruların gelişimi için çok iyi olacaktır.
 18. Dış motorunuzu sürekli temiz tutun suyun sirkülasyonu temiz olmalı pis suyu arıtmadan tekrar akvaryuma boşaltmamalı gerekirse içinde ki malzemeleri 2 ayda bir değiştirin.
 19. Kaliteli yem, İlaç, malzeme kullanmaya çalışın onlarda canlılar ve zamanla alışıyorsunuz öldüğünde üzülürsünüz.
 20. Akvaryumda kesinlikle ışık olsun ve günde belirli saatler de 6 saat açık kalsın.

İşte Yıllarca Bunları uygulayarak balık besledim.

NEDEN BIRAKTIM

Akvaryum da balık besleyenler bilecektir, balık beslemek görüntü olarak güzel gelebilir ama temizliği oldukça zahmetlidir. Ben 2 ayda bir akvaryumu mu temizlerdim ve 1 günü komple temizliğe ayırırdım. Artık iş hayatı olsun sosyal faaliyetlerim olsun biraz daha ağır basmaya başladı. Son zamanlar yemlerini bile aile fertlerimden biri atıyordu. Fazla ilgilenmediğim için artık soğumuştum karar verdim yıllarca Akvaryumda balık beslemeyi bugün itibari ile bıraktım.

PAYLAŞ :

Yazar Hakkında

Mehmet Sami AKBAŞ

Merhaba Ben Mehmet Sami Hoşgeldiniz Teknoloji ve İnternet meraklısıyım Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum Haydi durma sende bir göz at bilmediklerin vardır...

Yorum Yap