Genel

Gümrüklü ve Gümrüksüz Havalimanları

Evet sevgili okurlarım bugün sizlere Havalimanlarında yardımcı olabileceğimi düşündüğüm Gümrüklü havalimanı veya Gümrüksüz havalimanlarını naçizane anlatacağım.

Gümrüklü Havalimanına bir örnek ile anlatayım size Münih (Almanya)’ ten bir bilet alıp İstanbul üzerinden Transit olarak Konya’ya gideceğim. Benim gideceğim son istasyon Konya olduğu için ben bagajımı İstanbul’da almayacağım. Transit olarak İstanbul’da İç Hatlara gideceğim ve Konya’dan bagajlarımı alacağım.

Gümrüksüz Havalimanına örnek verecek olursam Münih’ten bilet alıp İstanbul üzerinden Transit olarak Adıyaman’a gideceğim. Gideceğim son istasyon Adıyaman olduğu için Bagajımı İstanbul’dan alacağım çünkü Adıyaman Gümrüksüz istasyon olduğu için ist bagajımı almam gerekir. İstanbul’da bagajı alıp tekrar İç hatlardan check-in’e vermem lazım.

Bunlara farklı olarak ta Transfer olarak farklı şirketlerden aldığınız biletlerde ara istasyonlar da şirket değişiyorsa bagajınızı mutlaka almanız gerekir. (Bazı anlaşmalı Şirketler Hariç)

Gümrüklü ve Gümrüksüz Havalimanlarını aşağıda sizlere tabloda vereceğim. Bu tablolara göre gideceğiniz istasyonlara göre bagajınızı alıp almayacağınıza bakabilirsiniz.

GÜMRÜKLÜ İSTASYONLAR

ADA Adana
AYT Antalya
ESB Ankara
BJV Bodrum
DLM Dalaman
DNZ Denizli
DIY Diyarbakır
EZS Elazığ
ERZ Erzurum
GZT Gaziantep
HTY Hatay
IST İstanbul
ADB İzmir
ISE Isparta
ASR Kayseri
KYA Konya
MLX Malatya
NAV Nevşehir
SZF Samsun
SAW Sabiha Gökçen
GNY Şanlıurfa
VAS Sivas
TZX Trabzon
ERC Erzincan
GZP Gazipaşa
KZR Kütahya
OGU Ordu-Giresun

GÜMRÜKSÜZ İSTASYONLAR

ADF Adıyaman
AJI Ağrı
AOE Eskişehir
BAL Batman
YEI Bursa
BGG Bingöl
CKZ Çanakkale
EDO Edremit
IGD Iğdır
KCO Kocaeli
KCM Kahramanmaraş
KSY Kars
KFS Kastamonu
MQM Mardin
MSR Muş
MZH Merzifon
SIC Sinop
SXZ Siirt
NKT Şırnak
TEQ Tekirdağ/Çorlu
TJK Tokat
USQ Uşak
VAN Van
XHQ Hopa

 

PAYLAŞ :

Yazar Hakkında

Mehmet Sami AKBAŞ

Merhaba Ben Mehmet Sami Hoşgeldiniz Teknoloji ve İnternet meraklısıyım Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum Haydi durma sende bir göz at bilmediklerin vardır...

Yorum Yap