Genel

Kum Sanatı

Bugün sizlerle beraber kum sanatını inceleyelim

Kum sanatı, ışıkla aydınlatılan bir masada kumla yapılan resim sanatı. Bu sanatla uğraşanlara kum ressamı denir.
Kum gösterileri genellikle new agetarzı müzikler eşliğinde yapılır. Ses ve ışık, gösterinin daha da etkili olmasını sağlar ve büyülü bir atmosfer yaratır. En önemli temsilcileri arasında dünyaca ünlü İsrailli ressam İlana Yahav sayılabilir.Türkiye’de Veysel Çelikdemir kum sanatının öncüsüdür ve katıldığı TV programlarında gösterdiği performansla seyircinin büyük beğenisini kazanmıştır.
Bu kum sanatını Yetenek sizsinizde görmüştüm, çok hoşuma gitti gerçekten ressam kum ile çok güzel işler yapıyordu. Bizim küçükken yaptığımız kumdan kalelerimiz vardı, onlarla mutlu olurduk şimdilerde ise kum sanatını görünce kumla neler yapılabılecek oldugunu görmüş olduk.

ek_3

Gerçekten bu bana göre bir sanat

Tahmin ediyorum ki her insanın yapamayacağı bir iş sanat ve yetenek gerektiriyor. Kumla istediği her görüntüyü müzik eşliğinde verebilir. Sonradan araştırdım ki Kum sanatı ile ilgili dersler veriliyormuş. Gerçek Kum ressamları organizassyon ve etkinlikler düzenliyor ve bununla para kazanıyorlar. Bana göre bu sanat insanın severek yaptığı bir iş hemde yetenektir.

kum-sanati3
Türkiyede Kum Sanatı Öncüsü

Veysel Çelikdemir321997601432588108vbb
Yozgat’da dünyaya gelmiştir. 6 Mart 1983 yılında Yozgat Çayıralan ilçesinde  doğmuştur.  Çocukluk yılları yurtlarda   geçti. Oralarda  gençlik ve çocukluk yıllarının geçtiğini söyledi.
2012 yılında yurttan ayrılan Veysel Çelikdemir liseye  Güzel Sanatlar  Lisesinden başarılı bir öğrenci olarak bir yıl sonra mezun olmuştur.
Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Resim Öğretmenliği Bölümünü kazanan Veysel Bey  eğitimine ara vermeden orda devam etti.
Veysel Bey Kum sanatına  doğru yönelmeye başladı. Kum sanatıyla çocuklar, kitaplar, romanlar çizdi.
Show Tv de  Acun Ilıcanın sunduğu programa katılan ve program da oldukça ilgi gören Veysel Bey fianle kadar yükseldi ve elendi. elenmesi hiç de  zoruna gitmemişti çünkü  o  nasıl zor yaşam şartlarında kendisini bu kadar başarılı hale getirmiş ve yaptığı sanatı  Tüm Türkiye’ye gösterdi.

Yılbaşı Özel Yetenek Sizisiniz Programında çok güzel gösteri yaptı ve progrmaın birincisi oldu. Kumla nelerin yapıldığı nelerin  canladırıldığını gösteren Veysel Çelikdemir herkezin  sevgisini kazandı.
Arkada çalan  müzikleri o kadar güzel seçmişti ki  herkezi izlerken başka yerlere götürüyordu.

PAYLAŞ :

Yazar Hakkında

Mehmet Sami AKBAŞ

Merhaba Ben Mehmet Sami Hoşgeldiniz Teknoloji ve İnternet meraklısıyım Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum Haydi durma sende bir göz at bilmediklerin vardır...

Yorum Yap