İnternet & Sosyal Medya

Twitter için 15 Kısa Yol Tuşu

Twitter kullanımını biraz daha kolay hale getiren Kısa yol tuşları olduğunu biliyor muydunuz. Bu kısa yollar size zaman kazandıracaktır ve kullanımı oldukça kolaylaştıracaktır. İşte size 15 liste halinde Kısa yol tuşları…

 1. Anasayfaya Dönüş: Herhangi bir sayfada iken anasayfaya gitmek için ‘g h’ tuşlarına arka arkaya basmanız yeterli olacaktır.

 2. Profil sayfasına Dönüş: Profil sayfanıza mı dönmek istiyorsunuz. Bunun için basmanız gereken tuşlar sırasıyla ‘g p’

 3. Mesajlar: Mesajlarının olduğu sayfaya gitmek için ‘g m’ tuşları işinizi hızlandıracaktır.

 4. Etkileşimleri Görüntüleme: En yeni etkileşimleri görüntülemek için ‘g c’

 5. Mention: Sizden bahseden tweetleri görüntülemenin en kısa yolu ‘g r’

 6. Kişinin Sayfasını Ziyaret Etme: Başka birinin profilinin ziyaret etmek için ‘g u’ tuşlarına art arda basmanız yeterli olacak. Size kimin profiline bakayı istediğinizi soran bir ekran belirecektir. Bu sayede istediğiniz kişinin ismini yaparak hızlı gezinme işlemi yapabileceksiniz.

  Twitter Sayfa ziyareti kısa yolu


 7. Yeni Tweet: Yeni tweet yazmak için ‘n’ tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

 8. Mesaj Gönderme: DM (Direct Message) gönderme ekranına gelmek için ‘m’ tuşu yeterli olacaktır.

 9. Favorilere Ekleme: Bir tweeti beğendiniz ve favori tweetlerinize eklemeniz için yapmanız gereken sadece ‘f’ harfini tuşlamak.

 10. Retweet: Tweetleri okuyorsunuz ve bu sırada beğendiğiniz bir twiti retweet yapmak istiyorsunuz. Bu işlemi kısa bir sürede yapabilmek için ‘t’ harfini kullanınız.

  Twitter ReTweet kısa yolu


 11. Cevap Yazma: Retweet için kısayolun neden ‘t’ olmasının temek nedeni cevap yazma işlemidir. İngilizcesi Reply olan cevap yazma işlemi için ‘r’ karakteri kullanılmaktadır. Bu işlevle, dilediğiniz tweetlere cevap yazabileceksiniz.

 12. Bir Sonraki Tweet: Tweetleri sırayla okurken sıradaki tweeti görmek için en kısa yol ‘j’.

 13. Bir Önceki Tweet: Bir önceki tweete geçebilmek için kısayol ‘k’

 14. Daha Fazlasını Görüntüleme: Eğer kullandığınız browser kaynaklı bir yavaşlık ya da bağlantınız kaynaklı bir yavaşlık yaşıyorsanız ve bu nedenle tweet’in sadece belli kısmını görebiliyorsanız, tweetin diğer kısmını görüntülemek için ‘.’ (nokta) tuşunu kullanın.

 15. Klavye Kısayolları Listesi: Yukarıda bahsettiğimiz ve bahsetmeyi atladığımız klavye kısayollarının listesi bir grup olarak toparlanmış Twitter tarafından. Bu listeye erişebilmek için ‘?’ (soru işareti) tuşunu tıklayın.

  Twitter klavye kısayolları


PAYLAŞ :

Yazar Hakkında

Mehmet Sami AKBAŞ

Merhaba Ben Mehmet Sami Hoşgeldiniz Teknoloji ve İnternet meraklısıyım Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum Haydi durma sende bir göz at bilmediklerin vardır...

Yorum Yap