Sinema & Dizi

Dağ 2 Filmi

Benim de merak ettiğim bir film ilk dağ 1 filmi çok güzeldi, bu daha da güzele benziyor en kısa zaman da gitmek istiyorum…

‘Dağ 2’ filminin bir de şehidi var

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği Dağ 2 vizyona girdi. Bir operasyon nedeniyle Irak’a gitmekle görevlendirilen 7 kişilik ‘Fırtına Getiren’ isimli timin yolcuğunu anlatan film Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle çekildi ve TSK’ya adandı. Filmde rol alan gerçek askerlerden Yunus Emre Uçar, filmin çekimlerinin tamamlanmasından kısa bir süre sonra bir operasyonda şehit oldu.

1292646_620x410

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği Dağ 2 bu Cuma günü vizyona girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle çekilen film, Irak’a bir operasyonla görevlendirilen 7 kişilik ‘Fırtına Getiren’ isimli timin yolcuğunu anlatıyor. Dağ 2 aslında hem bir devam filmi hem de yepyeni bir hikaye. Oyuncu kadrosu ikinci filmde daha da geniş tutulmuş. Başrollerde Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli, Ahu Türkpençe’yi görüyoruz. Gerçek mekanlar ve silahların kullanıldığı Dağ 2, gerçek bir kahramanlık öyküsü.

SORUMLULUĞUMUZ ON KAT ARTTI
Dağ 2’nin Eğirdir Dağ Komando Okulu’ndaki çekimlerinde askerler de figüran olarak rol almış. Hatta o askerlerden Yunus Emre Uçar, filmin çekimlerinin tamamlanmasından kısa bir süre sonra gittiği bir operasyonda şehit düşmüş. Çağlar, o gün yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Çekimlerden sonra şehit olduğu haberini gördüm. Sonra emin olmak için hemen Genel Kurmay’ı aradım. O gün berbat bir gündü benim için. O şehit olduktan sonra sorumluluğumuz on katına çıkmıştı. Verdiğimiz şehitlerin anısına düzgün bir iş yapmamız gerekiyordu.”
TSK DESTEKLİ İLK SENARYO
Alper Çağlar, Dağ filmini 2012’de tamamlamıştı. İkinci film tam dört yıl sonra geldi ve Oğuz (Çağlar Ertuğrul) ve Bekir’in(Ufuk Bayraktar) altı yıl sonraki hallerini görüyoruz. Artık özel harekattalar ve ilk görevleri de Irak’ta haber yapan Türk gazeteci Ceyda’yı (Ahu Türkpençe) Türkiye sınırlarına getirmek. İkinci filmi uzun süredir yapmayı planladığını söyleyen Alper Çağlar, senaryoyu yazarken özel kuvvetlerden emekli olmuş rütbeli askerlerle mülakatlar yapmış, gerçek hikayeleri dinlemiş. Anlatılanlardan çok etkilendiğini dile getiren Çağlar’ın senaryosu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğini alan ilk senaryo olma özelliği taşıyor.

PAYLAŞ :

Yazar Hakkında

Mehmet Sami AKBAŞ

Merhaba Ben Mehmet Sami Hoşgeldiniz Teknoloji ve İnternet meraklısıyım Bloğumda her konudan yazı bulabilirsiniz. Aklıma takılan merak ettiğim ne varsa sizinle paylaşmaya çalışıyorum Haydi durma sende bir göz at bilmediklerin vardır...

Yorum Yap